A Nagy-Pál István Helytörténeti Gyűjtemény története


A Nagy Pál István Helytörténeti Gyűjtemény története

Helytörténeti gyűjtők, műkedvelő kincsvadászok sokan éltek, élnek településünkön. Csak a legismertebbek közül válogatva: Nagy-Pál István, Id. Szávai István, Id. Mátyus Lajos, Mogyorósi József, Szentgyörgyi Imre, Fecske László, Király Csaba, Bodahelyi Antal, Berkecz László, Honti János, Haskó Mihály. Tárgyakat, dokumentumokat, anekdotákat gyűjtöttek, gyűjtenek. De nem volt egy olyan hely, ahol bemutatásra kerültek volna összegyűjtött kincseik.

Az 1960-70-es években Id. Szávai István vezetésével a művelődési házban időnként összeültek klubszerűen beszélgetni Vadkert történelméről. A 80-as években helytörténeti vetélkedőket az tartottak iskolában.

1995 január folyamán jelent meg Legyen a városnak falumúzeuma! című cikk a Vadkerti Újságban Sólyom Miklósné és Mogyorósi József tollából. Ebben a publikációban leírták, hogy a mozgáskorlátozottak helyi szervezete elhatározta, hogy helytörténeti múzeumot hoznak létre a város hírnevének öregbítésére. A múzeum anyagának jelentős részét Mogyorósi József  gyűjteménye képezné, a többit más gyűjtőktől kérnék el. Ehhez viszont kellene egy épület udvarral. Kérték a polgármester urat és a képviselő testületet, hogy támogassák elképzelésüket.

Mátyus Lajos tanár úr válaszolt a cikkre, szintén a helyi lap hasábjain. Ebben leírta, hogy az önkormányzatnak ebben az ügyben kezdeményezőnek kellene lennie, többek között az épület biztosításával. Erre a célra a „Temetői” iskolát javasolta, mert az épület viszonylag a város központi részén helyezkedik el, könnyen megközelíthető. Az épületen csak kisebb átalakításokat kellene végezni, akár társadalmi munkában is.írta. Sajnos ebből nem valósult meg semmi.

1995. október 14-én, szombaton a Szüreti Napok keretén belül helytörténeti kiállítás nyílt az Evangélikus Gyülekezeti Házban. Nagyobb részt Mogyorósi József és Szentgyörgyi Imre gyűjteményéből, de más gyűjtök is kölcsönöztek kiállítási darabokat. Kiskörösről és Kiskunhalasról vadkerti vonatkozású tárgyak, dokumentumok is bemutatásra kerültek.

A következő nagy fellángolásra 2003-ig kellett várni. 2003. áprilisában jelent meg egy cikk Fogjunk össze a vadkerti falumúzeumért címmel. Ebben a cikk írója kifejtette, hogy az új művelődési ház megnyitásával felszabadult a régi épület, ami jó lenne faluháznak. A felső részen a múltat bemutató kiállítás lenne, az udvaron szőlőtermesztéssel és mezőgazdasággal kapcsolatos rész kapna helyet. Az alagsorban pedig egy bormúzeum működne. Ez is csak ötlet maradt még akkor.

2004 elején a Találkozások Házában helytörténeti felolvasó esteket hirdettek. A történeteket vetített képekkel illusztrálták. Szintén ebben az évben Rózsa Béla a régi szülői házából helytörténeti múzeumot szeretett volna kialakítani a Bajtárs u. 2. szám alatt. A városi vezetés támogatásáról biztosította. Nem valósult meg az ötlet. Október 23-án kiállítás nyílt 1944-es és 1956-os vadkerti relikviákból a művelődési házban.

2007-ben a művelődési házban rövid életű helytörténeti klub indult. Újabb lendületet 2008-ban vett a gyűjtemény létrehozásának ötlete. Ekkor Kévés Imre megvásárolta a református egyháztól a régi „Rácsos Iskolát”. Az önkormányzat használatába ajánlotta az épületet azzal a feltétellel, hogy ott helytörténeti gyűjteményt hoznak létre. Az épület hátsó részében pedig a hegyközség és a falugazdász kapott volna helyet. A megvalósításra 2011-ig kellett várni.

2011-ben hosszadalmas vita zajlott a létesítendő helytörténeti gyűjtemény neve körül a képviselő testületben. Az oktatási bizottság inkább a helyhez kötötte volna és a Soltvadkerti Helytörténeti Gyűjtemény nevet javasolta. A képviselők többsége viszont amellett állt ki, hogy az értékmentő munkában akkora jelentőséggel bírt Nagy-Pál István személyisége, munkássága, hogy nem kérdéses, hogy jó döntést hoznak, mikor a mellett teszik le a voksukat, hogy róla nevezzék el a helytörténeti gyűjteményt. Mikor már biztossá vált, hogy lesz gyűjtemény, a művelődési ház dolgozói nagyszabású gyűjtőmunkába kezdtek.

Többek között termelőeszközöket, használati berendezési tárgyakat, dokumentumokat vártak a helyi gyűjtőktől. Szeptember 17-én, szombaton, délután 14 órakor volt a várva várt nagy esemény. Megnyitotta kapuit a Nagy-Pál István Helytörténeti Gyűjtemény. Az avatáson részt vett Varjasi István nyugalmazott tanító is, aki Nagy-Pál István lányát vette feleségül. Ekkor adták át a névadó Az épület homlokzatán elhelyezett bronzplasztikáját is, amit dr. Windecker Zoltán nyugalmazott aljegyző készített. Ekkor került sor a rovásírásos helységnévtáblák átadására is. Nagy szenzáció volt a gyűjtemény megnyitásakor a sváb szobabelső, mely kiállításrészt  a Hartán élő soltvadkerti születésű Schneider Péter és felesége a népi hagyatékok gyűjtői és a hagyományok lelkes követői adták kölcsön a gyűjtemény részére, rövid időre. Bútorfestéssel foglalkoztak. A hartai és vadkerti protestáns családok élénk kapcsolatot ápoltak egészen az 1950-es évekig. Majd a kölcsönös látogatások ritkulni kezdtek, végül megszűntek.

2012. június 22-én rendezték meg az első Múzeumok Éjszakáját a gyűjteményben. Lehetett beszélgetni Vadkert egészségügyéről. Sparherden főtt virslit és sült pogácsát kóstolhattak a jelenlévők. Örkény István novellákat és kabarétréfákat lehetett hallgatni-nézni. Helyi és tázlári népdalosok szórakoztatták a közönséget. Késő este pedig régi dokumentumfilmet nézhettek meg az érdeklődők.

2012. október 17-én a helytörténeti gyűjteményben a Nagy háború és Soltvadkert – Emlékezz a soltvadkerti hősökre címmel tartottak megemlékezést. A világháborús képekből és képeslapokból álló kiállítás 2018-ig volt látható. Ebben az évben kezdődött el a régi művelődési ház épületének felújítása, hőszigetelése, korszerűsítése pályázati támogatásból. A munkálatokkal 2015 februárjára végeztek. A főépületet felújították, az udvaron álló faházat lebontották. Kialakításra került két irodahelység, ahol a Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Roma Nemzetiségi Önkormányzat kapott helyet. Létrehoztak két kiállítóteret és egy fogadóteret, valamint megújult a vizesblokk. Az épület végében lévő régi raktárhelységet is le kellett bontani, ahol egy kis raktár és egy irodahelység lett kialakítva az országgyűlési képviselők részére. Az utómunkálatokkal nyárra végeztek. A kiállító terekbe a helytörténeti
gyűjtemény költözött. 2015.szeptember 19-én, szombaton, 17 órakor adták át az új épületbe költözött és megújult Nagy-Pál István Helytörténeti Gyűjteményt valamint az itt elhelyezett Települési Értéktárat is.
A  helyi értéktár bizottsága 2014 decemberében alakult meg három fővel. Tagjai: Fodorné dr. Schiszler Terézia, Zsikláné Szarka Judit és Légrády Andor.

Jelenleg az értéktár a következőket tartalmazza: Csettegő,Ezerjó szőlőfajta, Krebsné Tuska Zsuzsa keramikus munkássága, Nagy-Pál István szellemi hagyatéka, Richter Ilona alkalmazott grafikus, tudományos illusztrátor munkássága, Soltvadkerti Református Templom, Sváb-káposztás kolbász, Szabadi Mónika keramikus munkássága, Szakács László szellemi hagyatéka, Szent – Kereszt Kápolna, Szent Korona Cukrászda, Szűcs-Farkas László képzőművészeti alkotótevékenysége, Városi Mozi, Vadkerti-tó.    Az értéktárba való felvételre javaslatot a lakosság köréből bárki tehet. Az értéktár bizottság és az önkormányzat célja az, hogy a csettegőt hungaricummá nyilvánítsák.

Ettől az évtől kezdve minden évben, október 6-án a Nemzeti Gyásznap alkalmából mécsesgyújtással egybekötött megemlékezést tartunk az 1848-as emlékműnél a Hősök terén. Azt követően a Helytörténeti Gyűjteményben kötetlen beszélgetésre várjuk az érdeklődőket.

2016. június 24-én a Múzeumok Éjszakája program keretén belül került átadásra a régi faház helyén a fedett kültéri szín, ahol nagyobb kiállítási, használati tárgyakat lehet bemutatni. Elhelyeztünk egy időkapszulát is az utókor számára az udvaron lévő fa tövében. Az érdeklődőket az izsáki néptáncosok és a helyi citerások, népdalosok szórakoztatták.

  1. november 4-én az Emlékezés Napja alkalmából Dr. Miklós Péter a hódmezővásárhelyi Emlékpont igazgatója előadást és könyvbemutatót tartott a gyűjteményben.

2018 januárjában Id. Pintér István és Ifj. Pintér István a Magyar Kultúra Napja és az I. világháború befejeződésének 100. évfordulója alkalmából könyvbemutatót tartott a gyűjteményben. Szeptember folyamán a művelődési ház dolgozói a helytörténeti gyűjtemény udvarán levő zöldterületet borították virágba. Június 22-én a Múzeumok Éjszakáján Iványi Zoltán a szabómesterség rejtelmeibe vezette be az érdeklődőket. Ebből az alkalomból ruhakiállítást és a mesterséget bemutató eszközöket is meg lehetett tekinteni.

2019. június 21-én, szombaton a Múzeumok Éjszakáján Borbély Gyulánétól a házi tejipar rejtelmeit leshették el az érdeklődők. Légrády Andor a Tanácsköztársaság vadkerti vonatkozásait ismertette a közönséggel. A szeptemberi szüreti napokon nagy érdeklődés kísérte Lehoczki András és Bálint Ákos modellvasút és mozdonygyűjtemény kiállítását. Bálint tanár úr 2019. őszétől tart zongora órákat növendékei számára a gyűjtemény épületében.

2020-ban hazánkat is elérte a Covid-19 járvány. Februárban még megtartottuk a Kultúrházak éjjel – nappal programot, melynek egyik helyszíne volt a helytörténeti gyűjtemény. A pandémia alatt is folyamatosan bővült az helytörténeti gyűjtemény állománya. Augusztus folyamán Népismereti tábort tartottunk a Gyöngyház Kulturális Központ és Könyvtárban, melynek egyik helyszíne volt a Nagy-Pál István Helytörténeti Gyűjtemény is. Ez év szeptemberében bővült a zongoraoktatás Dr. Pethő István, Dr. Pethőné Dr. Fodor Katalin és Bálint Ákos vezetésével.

2021. Júliusban csatlakozott a gyűjtemény az I. Motoros Fagyizás programhoz. Az év augusztusában a fedett szín alatt közösségi találkozó helyet kialakítottunk ki. A szüreti napokon, szeptemberben ismételten Lehoczki András kibővített modellvasút kollekciója volt legnépszerűbb a gyűjtemény épületében.

2022-ben, a Múzeumok Éjszakája alkalmából júniusban helytörténeti sétát tartottunk a város központi területén, melynek keretén belül megnéztük a 200 éves katolikus templom kiállítását is. Júliusban részt vettünk gyűjteményünk bemutatásával a II. Országos Motoros Fagyizás programon.

2013. április 15-én Értéktár Napot tartottuk a helytörténeti gyűjteményben. E jeles alkalomból két értékkel bővült, Szűcs-Farkas László alkotói munkássága és a Vadkerti Mozi került be az értéktárba. Bemutattuk a frissen megjelent Soltvadkert kincsei című értéktár kiadványt és a Vadkerti-tó családi társasjátékot is.

A gyűjtemény bejelentkezéssel látogatható. A közösségi találkozóhely szintén bejelentkezéssel vehető igénybe. Csoportok részére interaktív foglalkozásokat tartanak.

 

Forrás:
Vadkerti Újság, 1995/1, VII. évf., 11-12 p.
Vadkerti Újság, 1995/2, VII. évf., 6 p.
Vadkerti Újság, 1995/10, VII. évf., 9 p.
Vadkerti Újság, 2003/4, XV. évf., 14 p.
Vadkerti Újság, 2004/1, XVI. évf., 12 p.
Vadkerti Újság, 2004/2, XVI. évf., 11 p.
Vadkerti Újság, 2004/6, XVI. évf., 4 p.
Vadkerti Újság, 2004/11, XVI. évf., 7 p.
Vadkerti Újság, 2005/2, XVII. évf., 18 p.
Vadkerti Újság, 2005/3, XVII. évf., 18 p.
Vadkerti Újság, 2008/12, XX. évf., 4 p.
Vadkerti Újság, 2011/6, XXIII. évf., 3 p.
Vadkerti Újság, 2011/8, XXIII. évf., 18 p.
Vadkerti Újság, 2011/10, XXIII. évf., 12 p.
Vadkerti Újság, 2012/3, XXIV. évf., 2 p.
Vadkerti Újság, 2012/7, XXIV. évf., 13 p.
Vadkerti Újság, 2014/11, XXVI. évf., 12 p.
Vadkerti Újság, 2015/5, XXVII. évf., 15 p.
Vadkerti Újság, 2015/10, XXVII. évf., 7 p.
Vadkerti Újság, 2016/7, XXVIII. évf., 15 p.
https://vira.hu/programajanlo/139207/
Vadkerti Újság, 2018/2, XXX. évf., 10 p.
https://vira.hu/2018/06/24/muzeumok-ejszakaja-volt-soltvadkerten/
Vadkerti Újság, 2018/10, XXX. évf., 3 p.
Vadkerti Újság, 2019/7, XXXI. évf., 10 p.